دنیای رنگ

در طبیعت 3 رنگ اصلی موجود است:

زرد – آبی – قرمز

که تشکیل یک مثلت را می دهند که به آن رنگهای اولیه گفته می شود.

از ترکیب دو رنگ اصلی با هم مثلث دوم بوجود می آید.(زرد با قرمز ترکیب شود رنگ نارنجی و زرد با آبی>سبز و قرمز با آبی>بنفش) که رنگهای ثانویه گفته می شود. در در این حالت با ترکیب رنگها می توان بی نهایت رنگ بوجود آورد.

پس ما می توانیم این ادعا را بکنیم که هر رنگ از تعداد بسیاری رنگ دیگر بوجود آمده یعنی اگر یک رنگ را تجزیه کنیم به دو رنگ دیگر و همینطور ادامه پیدا کند به بی نهایت رنگ تجزیه می شود برای همین هم می توان ادعا کرد که در یک تویوب رنگی بی نهایت رنگدانه موجود است که به آن ماده اکسی به پان گفته می شود.
برای همین است که بعضی وقتها آرایشگران توجه به عضی مسائل شیمیایی نمی کنند و وقتی رنگ را به روی وها انتقال می دهند یک واکنش دیگر انجام می شود و آن رنگ مورد نظر بوجود نمی آید، در ترکیب رنگدانه ها با رنگدانه های طبیعی موی سر رنگ دیگری بدست می آید … .
کمپانیها و تولید کنندگان رنگ مو برای اینکه رنگ موهای تولید شده بیشتر فروش داشته باشند آلبومهای خاصی را تهیه و در اختیار خریداران قرار می دهند و دیگر آرایشگران نیاز چندان به دانستن چرخه رنگ ندارند با توجه به اینکه در آلبومهای مورد نظر رنگها به گروه ها و شماره های خاصی تقسیم می شوند برای همین هم مشتری با دیدن آلبوم و نمونه رنگ مورد نظر بر روی الیاف های مصنوعی بهتر انتخاب می کنند و می توانند تا حدودی از نظر ذهنی رنگ می مورد نظر را روی موهای خود تصور کنند.
رنگها با توجه به رفله و انعکاس نوری که از خود انجام می دهند قابل تشخیص و انتخاب هستند، از این رو شرکتهای تولیدکننده رنگ رفله رنگ و انعکاس رنگ دانه ها را بر روی موها در نظر گرفته و به طور خاص نامگذاری می نمایند. پس تن های رنگی که به چشم ما می خورد و انعکاس داده می شود در انتخاب و سلیقه مشتری تاثیر بسزایی دارد.
کمپانی های تولید کننده رنگ موها رنگ را در تیوبهای مختلف از نظر وزنی تقسیم بندی می کنند یکی از نکات مهم که در تیوب رنگها مشاهده می شود این است که زمانی که درب تیوب را باز می کنیم مشاهده می شود که مقداری از تیوب هوا است علت این است که موقعی که رنگ را وارد تیوب می کنند رنگ داغ و حجم بیشتری دارد و آهسته سرد می شود با جمع شدن مواد در تیوب خلاء ایجاد می شود و خریداران فکر می کنند کمپانی رنگ را کمتر ارد تیوب نموده اند.
اکسیدان فعال کننده رنگ است شرکتهای مختلف اکسیدانهای مختلفی را از نظر درصد قدرت و کارایی مختلف تولید می کنند.
اکسیدان شماره 1 ، 6 درصد یا 20 حجمی اکسیدان ضعیف تری می باشد و اصولا در رنگساژ، مردانساژ و رنگهای روشن استفاده می شود و همچنین موارد دیگر.
اکسیدان شماره 2 ، 9 درصد یا 30 حجمی که بیشتر برای رنگهای تیره استفاده می شود و همچنین موارد دیگر.
اکسیدان شماره 3 ، 12 درصد یا 40 حجمی اکسیدان قوی برای دکلره کردن و موارد دیگر استفاده می شود.
البته بعضی از کمپانی ها اکسیدان های مختلف دیگری با کاربردهای خاص در رنگها و مواد دکلره استفاده می کنند که قانون ترکیب اکسیدان با رنگ وزن رنگ به گرم با اضافه کردن همان مقدار اکسیدان به سیسی در صورتی که بخواهیم رنگ روشن شود می توانیم مقدار اکسیدان را تا 2 برابر افزایش دهیم.

وسایل مورد نیاز جهت رنگ کردن مو

1 – ظرف غیر فلزی
2 – رنگ دلخواه
3 – اکسیدان
4 – وازلین یا کرم
5 – پیشبند
6 – کلاه رنگ
7 – فرچه رنگ
8 – شامپو برای بعد از رنگ کردن مو
9 – شانه گرد و شانه دم دار

طریقه رنگ زدن موی سر:

ابتدا رنگ و اکسیدان مورد نظر را داخل ظرف غیر فلزی ریخته با فرچه مخصوص رنگ را مخلوط کرده تا با هم ترکیب شوند.
باید توجه داشت رنگ به شکل دانه دانه دیده نشود. وازلین را دور گردن، صورت و گوشها می مالیم تا پوست رنگ نگیرد، از پشت سر لایه لایه با شانه و فرچه رنگ می زنید، باید توجه داشت قبل از رنگ کردن تست حساسیت انجام شود و سپسرنگ را تا بالای سر لایه لایه می زنیم به طور معمول مدت زمان رنگ 30 دقیقه است در طول این مدت موها را تست می کنیم تا موها کش نیاید که در صورت کش آمدن باید موها را شستشو داد، ضمناً برای اینکه موهای آقایان طبیعی نشان داه شود در بین کار رنگ قسمتی از موها را پاک کرده تا رنگ موی مورد نظر ما بدست آید بعد از بدست آوردن رنگ دلخواه سر را ب آب شستشو و سپس با شامپو مخصوص رنگ شستشو می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *