آموزش وکس صورت ، وکس بدن | آموزش موم انداختن صحیح

وکس چیست ؟ | انواع وکس صورت و بدن | رفع موهای زائد با وکس
وکس صورت و بدن یک روش معمول برای از بین بردن موهای زائد میباشد که به اسمهای متفاوتی تو مراکز اپیلاسیون ارائه میشود (شمع، جلبک دریایی و …). موم انداختن یا وکس صورت یکی از روشهای از بین بردن موهای زائد با استفاده از ماده ای به نام موم یا wax است.روشهای دیگری از جمله سفید کردن موها، لیزر تراپی، الکترولیز و… نیز بدین منظور استفاده می شود ولی وکس صورت یکی از روشهای معمول بین مردم محسوب می شود که اخیرا هم انواع متفاوتی از آن را با اسامی مختلف مثل شمع، جلبک دریایی و … می شنویم. از بهترین خواص اصلاح با وکس موزدایی عمیق پوست و بسته و سفت شدن منافذ ان است ،وکس صورت بهترین گزینه برای اشخاصی است که به اصلاح صورت حساسیت دارند و یا موهای زائد دارند وکس کردن یکی از تکنیک های مورد استفاده برای از بین بردن موهای زاید است. کیت های وکس خانگی برای کسانی که وقت و پول انجام این کار را به صورت حرفه ای ندارند، در دسترس است. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنبال بهترین راه برای پاکسازی و کم کردن رشد موهای زائد بدن خود هستید، یکی از آیتم هایی که می توانید استفاده کنید موم انداختن می باشد. زمانی که افراد از این روش استفاده می کنند می دانند که برای مدت زیادی خیالشان از کار پاکسازی و اپیلاسیون موهای زائد راحت می باشد زیرا معمولا موها بعد از انجام موم دو تا هشت هفته طول می کشد تا رشد کنند. بنابراین برای رفع موهای زائد تا مدت طولانی انتخاب وکس صورت و بدن بهترین گزینه است.

باید توجه داشت که بعضی افراد به انواع وکس حساسیت دارند ، پوست ملتهب و قرمز میشود و جوش میزند که چند روز باقی میماند. باید قبل از استفاده حتما تست حساسیت انجام شود.

مراحل تست حساسیت به وکس بدن و صورت :
برای انجام تست حساسیت وکس صورت و بدن باید از وکس سرد استفاده شود . یک لایه نازک از وکس را پشت آرنج دست (جایی که سرم وصل میشه ) به اندازه یک سکه بمالید، اگر کم کم احساس خارش ، سوزش یا قرمزی دیدید آروم وکس را بردارید و محل را با آب سرد بشویید ،در این صورت به وکس حساسیت دارید و باید روش دیگه ای برای موزدایی انتخاب کنید.

نكته های استفاده از وکس صورت و بدن:
* پیش از استفاده موم باید در قسمت كوچكی از پوست تست حساسیت انجام گیرد. * از این روش در افرادی كه دیابت، واریس، خال و زگیل دارند نباید انجام گیرد.
* از این روش در نواحی مانند نـوك سینه، آلت تـنـاسلــی مــرد، مــژه ها، درون گوش و بینی، پوست تحریك شده، آفتاب سوخته و دارای جـراحت و افــرادی كــه بــه پوستشان كرمهای رتین آ، دیفرین و رنووا زده باشند نباید انجام گیرد.
* برای استفاده از این روش موها باید حداقل 2 میلی متر طول داشته باشند.
* موضع مورد نظر را پیش از موم انداختن با آب و صابون شسته و كاملا خشك كنید.
* هنگام كشیدن نوار موم، نوار را به سمت بالا نكشید آن را با زاویه 40 درجـه در حالی كه با دست دیگر پوستتان را كشیده میكنید، نوار را با یك حركت سریع بكشید.
* ایجاد سرخی و التهاب خفیف پس از موم انداختن طبیعی میباشد.
* 12 ساعت پس از موم انداختن ناحیه مورد نظر را در معرض نور خورشید قرار ندهید. * پس از موم انداختن پوست خود را با كرمهای آنتی باكتریال ضد عفونی كنید.

روش اصلی وکس صورت و بدن :

قالب های وکس آماده را که با عصاره های مختلف مانند: عسل، آلوئه ورا و … موجود است را تهیه کنید.

این قالب ها را در گرم کن قرار داده تا مایع گردد. اگر به دستگاه گرمکن دسترسی ندارید می توانید از یک ظرف رویی کوچک که بر روی بخار آب قرار می دهید استفاده کرده و وکس را ذوب کنید.

با استفاده از یک کاردک یا چوب بستنی وکس آب شده را بر روی صورت خود می مالیم. مقدار سطح مورد نظر را کوچک در نظر بگیرید تا موهای آن قسمت کامل تمیز شده و وکس خشک شده نیز راحت جدا شود.

پس از خشک شدن وکس، که بیش از چند ثانیه طول نمی کشد، خلاف جهت رویش مو سریع با دست وکس را می کَنیم.

روغن هایی برای پاک کردن باقیمانده وکس از روی صورت موجود است که در صورت عدم دسترسی می توانید با آب سرد صورت خود را شسته و وکس را پاک کنید.

نحوه انجام وکس صورت و بدن:

مقدار مناسب از وکس را روی پوست و مو مالیده و بعد از خشک شدن ، سریع و برخلاف جهت رویش موها کشیده شود.

برای اینکه درد و قرمزی پوست کمتر شود باید هنگام کندن وکس پوست اطراف محل را بکشید.

معمولا موهای کلفت و بلند ریشه های محکمتری دارند که میتوانید 15 دقیقه قبل از وکس از کرم ها و اسپری بی حس کننده استفاده کنید.

 

فیلم روش وکس قسمتی از بدن ( زیر بغل ) را میتوانید در زیر مشاهده نمایید

شما میتوانید 10 مرحله جادویی و اثر بخش را برای وکس و اپیلاسیون پوست طی نمایید

1.زمان مناسب برای وکس در خانه یا هر جای دیگری فرق نمی کند؛ باید اجازه دهید موها به اندازه ای که روی کیت های وکس توصیه شده، رشد کنند. بیشتر کیت ها توصیه می کنند که بلندی موها باید حداقل ۶ میلی متر باشد. این کار لازم است زیرا وکس باید بتواند موها را بگیرد. اگر موها خیلی کوتاه باشند، وکس نمی تواند موها را بگید یا آنها را از ریشه در بیاورد. همچنین اگر موها خیلی بلند باشند، وکس آنها را می شکند و بنابراین موها به طور کامل از روی پوست برداشته نمی شوند.

2.حداقل یک ساعت قبل از اپیلاسیون، ایبوپروفن بخورید. وکس کردن می تواند دردناک باشد و ایبوپروفن می تواند از درد جلوگیری کند.

3.پوست تان را به طور کامل شسته و خشک کنید. پودر بچه بزنید تا مطمئن شوید پوست تان خشک است. پودر بچه همچنین می تواند هر گونه چربی پوست تان را بگیرد.

4.ناحیه ای که می خواهید وکس کنید را ۲۴ ساعت قبل با اسکراب بدن لایه برداری کنید. لایه برداری باعث می شود از شر سلول های مرده پوست خلاص شوید. این کار اجازه می دهد که وکس به راحتی به موها متصل شده و زمانی که که از روی پوست کنده می شود، پوست تان آسیب نبیند. با این حال اگر درست قبل از اپیلاسیون لایه برداری کنید، پوست تازه تان، ملتهب، حساس و تحریک می شود.

5.وکس را تا درجه حرارت مشخص شده گرم کنید و آن را در همین دما نگه دارید. برای وکس در خانه خرید یک موم گرم کن کوچک یا درست کردن حمام آب، ساده ترین راه برای اطمینان از درست گرم شدن وکس تا دمای مورد نظر است. اگر وکس بیش از حد گرم باشد پوست تان را می سوزاند و همه جا چکه می کند. اگر خیلی سفت یا سرد باشد، به سختی می توانید آن را روی پوست تان بمالید و موها را هم نمی گیرد. این قسمت سخت ترین بخش وکس در خانه است. اگر از مایکروویو برای گرم کردن آن استفاده می کنید، هر چند دقیقه یکبار دوباره آن را گرم کنید تا مطمئن شوید که درجه حرارت مناسبی دارد. دمای وکس باید بین ۴۳ و ۶۸ درجه سلسیوس باشد.

6.وکس را با کاردک مخصوص یا رول اپیلاسیون که تهیه کرده اید روی محل مورد نظر بمالید. برای اینکه کار را تا جای ممکن شسته و رفته انجام دهید، کاردک را بعد از هر استفاده تمیز کنید. اگر وکس روی کاردک باقی بماند، شروع به سفت شدن می کند و خیلی سخت می توان دوباره از آن استفاده کرد.

7.لازم نیست که هر دفعه مقدار زیادی وکس را روی محل مورد نظر بمالید؛ اگر مقدار کمتری را روی محل کوچکتری بمالید، نتیجه بهتری خواهید گرفت

8.نوارهای داخل کیت را طبق دستورالعمل کارخانه سازنده آن استفاده کنید. قبل از کندن نوار، چند بار آن را صاف کنید. اطمینان حاصل کنید که نوار تمام وکس را پوشش می دهد. اگر لبه های وکس پوشش داده نشده باشد، پاک کردن آن از روی پوست می تواند دشوار باشد. با مالیدن آرام نوار روی وکس می توانید به چسبیدن آن کمک کنید.انتهای نوار را بگیرید و آن را در خلاف جهت رویش موها بکشید. پوست تان را با دست دیگر تان محکم نگه دارید تا موها آسان تر کنده شوند ، این کار را تکرار کنید تا تمام موها برداشته شوند.

9.کمی روغن بچه را روی یک پارچه نرم بریزید و به آرامی روی پوست تان بمالید تا هر گونه وکسی که روی پوست تان باقی مانده است را پاک کنید. پارچه را خیلی محکم روی پوست تان نکشید چرا که باعث تحریک شدن آن می شود. وکس به سرعت پاک می شود.

10.حمام آب یا موم گرم کن را خاموش کنید و اجازه دهید وکس سرد شود. بسته به اینکه وکس چه مقدار مورد استفاده قرار گرفته است، می توانید آن را برای استفاده های بعدی نگه دارید. اجازه دهید به طور کامل سرد شود و آن را در یک جای خشک نگهداری کنید. رول اپیلاسیون یا کاردک را تمیز کنید و به خوبی نگه دارید.

آموزش دوره آرایشگری مردانه درجه2

قیمت دوره 3/000/000 تومان

 

نکات و هشدارها در استفاده از وکس بدن و موم و اپیلاسیون

وکس قالبی

بهتر است از قالب های کوچک وکس استفاده کنید که اصولا به آن قالب سکه ای می گویند و هر سکه آن برای یک دفعه اصلاح صورت کفایت می کند.

وکس جایگزین بند

اشخاصی که با بند همیشه پوستشان زخم می شود از وکس خیلی استقبال کرده اند.

پاکسازی و لایه برداری با وکس صورت و بدن

وکس خاصیت نرم کنندگی و شفاف کنندگی روی پوست های لک دار را نیز دارد، کار پاکسازی و لایه برداری قشر مرده پوست را نیز انجام می دهد.

اجرای صحیح وکس انداختن صورت و بدن

بهتر است در زمان جداسازی وکس با دست دیگر خود پوست آن ناحیه را کشیده تا جداسازی وکس آسان تر گردد.

استفاده از ژل بعد از وکس انداختن

برای جلوگیری از ایجاد جوش و التهاب پوست می توانید از ژل بعد از اصلاح استفاده کنید.

انتخاب دمای نرمال وکس

مراقب باشید حرارت لازم جهت آب شدن وکس ملایم باشد تا صورت شما آسیب نبیند.

استفاده از روغن برای پاکسازی وکس باقی مانده

چون وکس پس از خشک شدن کامل روی پوست می چسبد برای جداسازی آن از روی پوست مراقب باشید تا با ناخن صورت خود را زخم نکنید که میتوانید ار روغن بچه نیز برای برداشتن وکس های باقی مانده استفاده کنید.

انتخاب ظرف مناسب برای وکس صورت و بدن

ظرفی که به گرم کردن وکس اختصاص می دهید به راحتی قابل پاکسازی مجدد نیست و بهتر است برای همیشه آن ظرف را به این کار اختصاص دهید.

عدم انجام وکس صورت و بدن به صورت مکرر

این روش از آن جهت که باعث کشش در پوست می گردد ممکن است موجب شل شدن پوست گردد بنابراین توصیه می گردد از این روش مکرراً استفاده نکنید.

بهتر است اولین بار وکس صورت را در یک آرایشگاه معتبر و با رعایت اصول بهداشتی انجام دهید. توجه داشته باشید موم خیلی داغ نباشد تا پوست را بسوزاند و در صورتیکه می خواهید در خانه از موم استفاده کنید، از انواعی تهیه کنید که بطور اختصاصی برای از بین بردن موی زائد فرموله شده اند.

پس از انجام وکس می توانید از محلولهای تسکین دهنده یا ژلهای حاوی آلوئه ورا که در برخی فروشگاهها عرضه می شود، استفاده کنید.

در صورتیکه مستعد آکنه هستید می توانید از محلولهای درمانی حاوی آنتی بیوتیک با تجویز پزشک استفاده کنید و همچنین ۲-۱ روز پس از تسکین پوست جهت پیشگیری از بروز موهای زیر پوستی، هر روز از محصولات لایه بردار استفاده کنید.

شکی وجود ندارد که وکس باعث آسیب مختصری بر پوست می شود با درد همراه است ولی بیشتر مردم آن را بخوبی تحمل می کنند.

اشتباهات رایج در وکس صورت و بدن

کوتاه بودن بیش از اندازه مو
توجه کنید که حداقل طول مناسب مو برای وکس انداختن، یک چهارم الی نصف اینچ (حدود 6 الی ۱۵ میلیمتر) است.

تست حسایت موم های اپیلاسیون
بهترین ناحیه برای تست قبل از وکس صورت و بدن بازو است.

استحمام قبل از وکس صورت و بدن
پوست شما بعد از استحمام، حساس تر است و به دلیل از دست دادن چربی های طبیعی، انعطاف پذیری کمتری از خود نشان می دهد و این نیز از باورهای غلط و اشتباه رایج در اپیلاسیون می باشد.

اپیلاسیون در زمان عادت ماهانه
یکی از مشکلات اپیلاسیون با موم، درد زیاد آن است. بنابراین توصیه می‌شود از عمل موم گذاری در زمان عادت ماهانه خودداری کنید زیرا پوست شما در این دوره بیش از پیش حساس است و درد اپیلاسیون را بیشتر حس خواهید کرد. زدودن موهای زائد را ۵ روز قبل یا دو روز بعد از عادت ماهانه انجام دهید.

استفاده از موم داغ
حرارت موم را متناسب با درجه حرارت بدنتان تنظیم کنید. موم داغ باعث سوختگی و التهاب پوست خواهد شد.

موزدایی در جهت اشتباه

برای انجام اپیلاسیون حتما باید جهت صحیح موزدایی را رعایت کرده و خلاف آن عمل نکنید. موم را در جهت رشد مو قرار داده و در جهت مخالف بردارید.

استفاده از کرم های آرایشی در محل اپیلاسیون
به محلی که اپیلاسیون شده دست نزنید و از کرم های آرایشی و یا هر نوع مواد دیگر که دارای عطر می باشد تا ۲۴ ساعت استفاده نکنید زیرا منافذ پوست باز هستند و سریع میکروب جذب می کنند و یا منافذ با مواد آرایشی گرفته می شوند.

منظم انجام ندادن وکس
هرچه مو مدت زمان بیشتری در پوست بماند، به میزان بیشتری از خون تغذیه می‌کند و قوی‌تر می‌شود. بنابراین اگر منظم و سر موقع به سالن مراجعه نکنید، هر جلسه اپیلاسیون دردناکی را تجربه خواهید کرد. اگر به موقع اپیلاسیون را انجام دهید، به مرور تراکم موهای شما کم شده و موها نرم و لطیف می‌شوند.

چه افرادی باید از انجام اپیلاسیون خودداری کنند:

افرادی که در حال لایه برداری از پوستشان با داروهای ایزوترتینوئین و ترتینوئین هستند هرگز در دوران مصرف نباید از روش موم انداختن استفاده کنند زیرا پوستشان دچارپارگی می شود. همچنین افرادی که پوست بسیار حساس و نازکی دارند بهتر است از این روش استفاده نکنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *